Svenska räddningsprodukter tog emot Sala Sparbanks Hållbarhetspris 2025

På Salas företagsgala Silverglans tilldelades Svenska Räddningsprodukter AB (SRP) Hållbarhetspriset med följande motivering:

”Ni har sett ett behov av att vara förberedd inför de livsavgörande situationer som utsatta yrkesgrupper exponeras för och utvecklat en produkt, i form av realistiska räddningsdockor och blödningssimulatorer. Genom detta har ni skapat en ökad trygghet och möjlighet att rädda liv”.

Grundaren och tillika vd:n, Fredrik Forsberg, som har arbetat i 32 år som brandman startade SRP 2009 för att fylla det hålet i marknaden som han och många fler upplevde när det kom till verklighetstrogna livräddningsdockor.

- Dockorna som vi övade på när jag arbetade som brandman var väldigt orealistiska. Mina nyutbildade kollegor fick många gånger en chock när dom ställdes inför ett skarpt läge. Jag snickrade ihop dom allra första dockorna på fritiden och lät räddningstjänsten använda dom. Och på den vägen är det.

Produkterna fick snabbt stor efterfrågan och Fredrik startade företaget med ambitionen att erbjuda så verklighetstrogna produkter att man ska kunna öva så pass realistiskt så att det känns som ”andra gången” när man stöter på situationen i skarpt läge.

Särskilt under utmaningar som kriget i Ukraina har företaget fått bekräftat att deras simulatorer för blödningskontroll visat sig vara avgörande.

- Att få feedback att man med hjälp av våra produkter kunnat förbereda sig inför dom situationerna man kan möta mitt i ett brinnande krig och därmed sannolikt räddat massor av människoliv är en väldigt stark drivkraft.

Vid tillverkningen av sina produkter har företaget ett nära samarbete olika specialenheter i Sverige och Europa samt traumaläkare för produkttester och validering.

- För oss är det väldigt viktigt med kvalité och vi arbetar dessutom främst med lokala företag. Exempelvis har vi ett nära samarbete med Tärnsjögarveri och all tillverkning av våra produkter sker här i Sala.